Stopień kategoryczności opinii eksperta sądowego jest odwrotnie proporcjonalny do jego doświadczenia.

Prof. L. Wachholz

 

Jesienne spotkania z kazuistyką

CASUS” Kraków-Katowice

16-17 września 2022 r.

 

Zainspirowani między innymi wybitnym filmem „Przypadek”, w którym Krzysztof Kieślowski  pokazał jak drobny zbieg okoliczności w naszym życiu potrafi radykalnie zmienić jego nurt i wpłynąć na ostateczne konsekwencje, mamy przyjemność zaprosić na konferencję naukową pt. „Jesienne spotkania z kazuistyką”.

    Wydarzenie to, nie przez przypadek :), organizowane jest wspólnie przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Katedrę Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konferencja, przewidziana w trybie stacjonarnym, ma być pierwszym z cyklicznie powtarzalnych spotkań poświęconych wymianie aktualnych naukowych i praktycznych doświadczeń na gruncie medycyny sądowej i innych nauk sądowych z nią współpracujących (genetyki, toksykologii, psychologii, balistyki, mechanoskopii itd.). Jest to obszar w dużej mierze wiedzy empirycznej opierającej się na analizie i weryfikacji przypadków, z którymi miało się już do czynienia. W świecie „wielkiej” nauki kazuistyka niesłusznie bywa traktowana jako wiedza „drugiej kategorii”. Jednak w praktyce sądowo-lekarskiej okazuje się mieć ona kapitalne znaczenie poznawcze oraz szkoleniowe i my pragniemy tę rangę jej przywrócić. Chcielibyśmy położyć nacisk na spojrzenie interdyscyplinarne, gdzie różne gałęzie wiedzy spotykają się razem w próbie rozstrzygania wątpliwości i rozwiązania skomplikowanych problemów. Intencją organizatorów jest przede wszystkim wymiana doświadczeń i poglądów związanych z interesującymi, niestandardowymi, niejednokrotnie unikalnymi i zaskakującymi przypadkami z którymi biegli spotykają się w swojej pracy. Od autorów oczekujemy przedstawienia krótkich, esencjonalnych, ale wyczerpujących i opracowanych z odniesieniem do naukowego piśmiennictwa wystąpień prezentujących wieloaspektowe spojrzenie na omawiane kazusy. Liczymy, że takie ujęcie tematyki konferencji stworzy pole do kreatywnych dyskusji i pozwoli wypracować ciekawe wnioski w przypadkach kontrowersyjnych.

  Miejsce konferencji naprzemiennie będzie zlokalizowane w województwie śląskim albo małopolskim. Na pierwszy ogień trafia Stołeczne Królewskie Miasto Kraków.

  W drugim komunikacie, na przełomie lutego i marca 2022, podamy wszystkie techniczne szczegóły konferencji dotyczące miedzy innymi kosztów, terminów zgłoszeń, rejestracji itp. Wszystkie dane będą publikowane na stronie http://ptmsik.pl/casus2022 a wszelkie pytania i sugestie kierujcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Szykujcie się, czekamy na Was z radością!

W imieniu Komitetu organizacyjnego

Dr med. Filip Bolechała                                                                                               Dr med. Christian Jabłoński